ОПШТИ ПОДАЦИ:
Школа:
|
ОШ''Драгољуб Илић''
|
Место:
|
Драчић
|
Разред:
|
2.
|
Датум:
|
26.септембар 2016.
|
Присутни на часу:
|
Директор школе Зоран Новаковић,
учитељица Весна Сировљевић и ученици 1.разреда, наставница руског језика
Љиљана Ђурић
|
СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ:
Предмет:
|
Свет око нас
|
Наставна јединица:
|
''Јесен је, јесен, рана''
|
Тип часа:
|
Обрада и проширивање знања
|
Облик рада:
|
Индивидуални, фронтални, групни
|
Наставне методе:
|
Текстуална, интерактивна, метод
сценске комуникације, практичан рад,
|
Наставна средства:
|
Плакати :годишња доба, воће и
поврће, шумске животиње се припремају за зимски сан, радови од
стиропора:веверица са корпицом лешника, меда који чисти лишће, мали меда који
се спрема за зимски сан, кутија са јежићима у лишћу –продукт рада деце у 1.
Разреду, јесен на зиду учионице која осликава јесење време, гардеробу,
кишобране, опало лишће, облаке, очигледна: воће и поврће.
|
Техничка помагала:
|
Рачунар
|
Специјални облик наставе:
|
Интегративно-игролика настава
|
Временска артикулација часа:
|
Време је дато оријентационо.
Уводни део: 5 - 6 мин
Главни део: 30 - 35 минута
Завршни део: 5- 6 минута
Зависи од активности ученика и брзине
којом ће одговарати на питања.
|
Корелација;
|
Српски језик, музичка култура
|
Место одржавања часа:
|
Учионица
|
ЦИЉ ЧАСА:
|
Усвајање нових и проширивање постојећих знања о јесени кроз
хоризонталну и вертикалну повезаност
градива из различитих предмета.
|
ЗАДАЦИ ЧАСА:
|
|
Образовни:
|
-повезивање претходних знања и искустава са новим садржајима,
-долажење до нових сазнања и усвајање
истих
|
Функционални:
|
-развијање перцепције и запажања
код ученика
-развијање логичког мишљења
-оспособљавање за коришћење
различитих извора знања
|
Васпитни:
|
-развијање љубави и хуманог
односа према природи
|
Садржај рада:
|
|
Уводни део:
|
Мотивација за рад:
Учитељица улази у учионицу одевена у
плашт, са корпицом воћа и поврћа у руци и цветном круном на глави. Поздравља
децу и не представља се. Деца треба на основу њене приче да погоде ко им је
дошао.
УЧИТЕЉИЦА:
Добар дан децо!
Иако сам одмарала девет месеци осећам
се помало уморно. Стигла сам са далеког пута. Пропутовала сам пола земаљске
кугле да стигнем до вас. Сигурно сумњате у оно што причам. Знате да постоје
брза превозна средства и да се с краја на крај света зачас стигне. Ја не
користим те новотарије. Допутовала сам као и увек мојим кочијама. Успут сам
посипала злаћани прах по шумама и воћњацима, обојила сам облаке мало тамнијом
бојом, затамнила боју сунца, просула чаробни прах за зрење плодова у баштама
и воћњацима и убрала ове плодове за вас. Оне птице, што их зову селице плаше
ме се. Како у неки крај наиђем оне се скупљају у јата и селе тамо где ме
нема. Успела сам да задржим тек понеку роду и да је разуверим да сам
добронамерна и да нема потребе још да путује. Углавном се људи мом доласку
радују. Хвале моје боје, моје богате плодове. Тако је барем првог месеца. А
пошто се задржавам 3 месеца, како време пролази све ме више грде и једва
чекају да отпутујем. Људи су лицемери прави. Прво раширених руку дочекују
госта, а после једва чекају да ме отерају. Криве ме за влажност, маглу и
њихову костобољу и нервозу. За све сам им ја крива.
Ко сам заправо ја?_________________
Певање песмице:
Нестало је лета, стигла јесен жута
Нема више песме крај шуме и пута.
А птичице мале отишле су југу
Нема више песме у шуми и лугу.
|
Главни део:
|
Истицање циља часа.
Кроз многобројна наставна
средства разговор о јесени. Кренули смо од јесењег времена (слике на зиду).
Богатство јесени-воће и поврће.
Ту смо увели и елементе здраве исхране. Ученици су се засладили грожђем,
јабукама и крушкама.
Кроз плакате и фигуре од
стиропора разговарали смо о припремању шумских животиња за зиму...
Задатак:
Ученици раде у групи.
Напишите 5 доказа да је стигла
јесен.
Читање радова од којих ће настати
заједнички плакат.
|
Завршни део:
|
Ученицима су подељени стихови песме јесењи
бал, коју изводе за крај.
Јесењи бал-М. Топаловић
На балу код јесен даме, све званице
налицкане;
сомот јакне код јабука, шљиви сатен око
струка;
розе чипку бресква носи, перлама се
грозд поноси;
ћилибар на дињи блиста, а крушка од
злата чиста.
Надмећу се у раскоши бројни гости, све
кицоши;
лук са машном око врата, рен са шалом
од броката;
купус-с блузом од тиркиза, целер с
фраком из Париза;
кромпир носи сако смеђи, пасуљ капут
нешто блећи,
а патлидџан (јако ташт) нахерио лила
плашт.
Друштво ово јоште краси:мрква, дулек и
ораси.
Док се врте кавалири, коло се веома
шири;
цупка пламен ципелица, смејуљи се
лубеница;
купина, ко права дама, са тамним је
минђушама,
за њом иде малина, пурпурна јој хаљина,
а дуња је прати-звецкају дукати.
Дрма коло, нек се зна:јесен нам је
богата.
Какви су твоји
утисци о данашњим активностима?
|
Нема коментара:
Постави коментар