четвртак, 28. фебруар 2013.

Животиње наших шума-метод сценске комуникације



 ОШ''Драгољуб Илић'' Драчић
Учитељица: Луција Тасић
Разред:
2.разред
Наставни предмет:
Свет око нас

Наставна јединица:
Животиње наших шума
Тип часа:
Проширивање знања
Облик рада:
индивидуални, фронтални, у пару
Наставне методе:
текстуална, интерактивна, демонстративна, метода усменог излагања, радионичарска, кооперативна, метод сценске комуникације
Наставна средства:
Маске дивљих животиња, сценографија, наставни листићи за парове, текст сценарија, цедуље за избор парова, наставни листићи за повратну информацију, аудио CD, Power Point презентација са фотографијама животиња
Техничка помагала:
Рачунар, пројектор   и видео бим
Специјални облик наставе:
Игролика настава -метод сценске комуникације
Временска артикулација часа:
Уводни део: 5-7 минута
Главни део: око 30 минута
Завршни део: 7-8 минута
Корелација;
Музичка култура, српски језик
ЦИЉ ЧАСА:

Проширивање знања из 1.разреда о животињама наших шума кроз вертикалну   повезаност градива.
ЗАДАЦИ ЧАСА:


Образовни:

-          повезивање претходних знања и искустава са новим садржајима;
-          савладавање новог градива о животињским врстама које живе у нашим шумама, о начину живота, понашању, исхрани;

Функционални:

     - примена знања из претходног разреда;
- схватање значаја дивљих животиња за равнотежу у природи;
-заштита дивљих животиња;

Васпитни:
-          развијање љубави према животињама;
-          развијање одговорности према природи;
Садржај рада:
Уводни део:
Ученици који ће глумити дивље животиње имају маске тих животиња. Учитељ има маску сове. На претходном часу поделили смо улоге, а на часу ликовне културе припремили маске.
Учитељ пита ђаке да ли претпостављају о чему ће на часу говорити, с обзиром да су припремљене маске и текст.
(Ученици ће вероватно одговорити да ће учити о животињама.)
Учитељ:
Где живе животиње које ћемо представити? (У шуми.)
У њихову част отпеваћемо песму ''Пролеће у шуми.''
Које животиње се помињу у песми? (Меда и зека.)
Е, данас ћемо упознати и меду и зеку и све остале дивље животиње наших шума, али на један другачији начин.

Истицање циља часа.
Главни део:
Учитељица Сова:
Што је данас у шуми пусто,
само се види грање густо,
нико да прође да проћаскамо,
чује се шушкање у жбуњу само.

Идем да видим ко ли је тамо,
да се бар мало упознамо.
 (У жбуњу је зека Пера. Уплашен је па дрхти од страха.)
 Учитељица Сова:
Ја сам сова, стара птица,
зато сам права мудрица,
дању волим дуго да спим,
ал'зато целу ноћ бдим.
А ко си ти малени створе,
изађи да те видим боље.

Зека Пера излази из жбуња још увек уплашен, али када се уверио да му Сова неће ништа представља се. Како која животиња излази, учитељица на видео биму емитује њену фотографију.

Зека Пера:
Ја сам зека Пера,
 брз сам као стрела
моје ноге баш су брзе,
 и зато ме многи мрзе.
Моје уши велике
чују звуке свакакве
ухватит' ме не може нико,
увек бежим за оволико.
И мој куси репић,
има праву чар,
не смета ми при трчању,
 то је божји дар.
Њушкица ми брзо ради
 купусом се само слади,
а тек што је шаргарепа,
изванредна, храна лепа,
 зато имам, оштар вид,
 ни мало ме није стид,
увек здраву храну једем
и непријатељу брзо побегнем.

Учитељица Сова:
Да ли сте чули шта зека воли,
нек' каже неко Сова вас моли.
(Ученици треба да одговоре на питање.)                     

Корњача:
А не каже како уме да касни
и како сам га победила у басни.

Учитељица Сова:
Ко си сад ти што шумом милиш
изађи овамо да те боље видим.

Корњача:
Мара корњача сам ја,
цела шума ме зна.
Мало јесам спорија,
таква ми је фамилија,
на леђима оклоп носим
и њиме се ја поносим.
Ако нешто нећу да видим
правим се да се стидим,
у оклоп увучем главу
и дочекам зору плаву.

Одлика мог рода, живот је дуг,
иако сам спора обишла сам луг,
у њему има пуно лепог биља
а мени таква храна, баш прија.

Чује се песма коју пева Меда који управо долази:

Медо Брундо то сам ја,
свака шумска звер ме зна,
шапа моја снажна је,
од ње беже звери све.
Брунда, брунда, брунда, да,
свака шумска звер ме зна.

Учитељица Сова:
Знам да си најкрупнији шумски створ
и да си прилично тром и спор,
волиш да преспаваш зиму целу,
не занима те шта се ради у селу.

   Меда: Ми смо јаки медведи
               и свима се крв леди,
               кад нас сретну кроз шуму,
               ил' нас виде на друму.
               ми смо јако снажни,
               и зато смо важни.
              
               Сваки дан се муче сви
               шта ће за храну пронаћи,
               по великом снегу и леду
               немају шта да једу.
             
               У нашем дебелом крзну
               имамо топлу бунду,
               испод ње је сала доста,
               за нас, меде, нема поста.
               
Сва  деца певају део песме из ''Медведове женидбе.''
     
     У медведа Брунда повелика бунда,
      вреди сувог злата, хиљаду дуката.
     Сва ће сјајна шума, сићи за њим с ума,
     веверица лепа, лија дугог репа.

 Меда аплаудира и говори:
          Тако песма о мени каже,
          а у песми се не лаже.
             
              Ми дуго без хране можемо
              и зато мирно спавамо
               све док Сунце не огреје
               и облаке не сакрије.
             
               Кад долети прва ласта
               и процвета прва башта,
               будимо се, брајко мој,
               и слушамо птица пој.
              
              Тада раде вредне пчеле
              а расту и крушке зреле,
              на све стране храна зове,
              медведе из пећине ове.
              Из књиге ''Лутка из ђачког кутка''-Л. Тасић
Ученици певају:
Крену зека преко реда,
да набави мало меда,
када виде меду,
рече:'' Чекаћу у реду.''

Учитељица Сова:
Медвед је у шуми
животиња највећа
кад га не сретнеш
то је права срећа.

Долази Вук Вучко. Остале животиње беже. Остаје само Меда.

Вук Вучко:(завија АУУУУУУУУУУУУУУ )
А ја сам од меде јачи
то вучијем роду значи,
ми имамо оштре зубе,
једемо животиње и људе.
Кад завеје зима хладна
наша дружина је гладна,
силазимо ми у село,
овце, козе, јагње бело,
све једемо да све пуца
док нам ловац не запуца.

Иде Ловац Јоца и пева истоимену песму.
Бам,бам, бам, убих лава сам,
тап, тап, тап, убих тигра чак,
трас, трас, трас, неста морски пас,
шкљоца, шкљоца шкљоца ја сам ловац Јоца.

Вук бежи када чује песму.

Учитељица Сова:
Добро нам Јоцо дошао,
добро је да ниси прошао,
сви су се вука уплашили,
и по шуми разбежали.

Ловац Јоца:
Ја сам овде да чувам шуме,
да храним јелене и мале срне,
да штитим овце, вукове ловим,
за све животиње да се борим.

Долази лисица и говори:
Само ја могу да ти долијам
јер ја сам стара тета Лија,
када је хладно у село сиђем
и сваки кокошињац обиђем,
тамо има петлова и кока,
а ја их гледам крајичком ока,
док их насамо не намамим,
а онда знам шта ћу да радим.

Ловац Јоца:
Бежи тамо, неваљала једна,
за моје зрно ти ниси вредна,
а ако те нађем у доле селу,
одераћу ти кожу целу,
нећеш више штету правити,
кокошке дирати, сељаке љутити.

Лија одлази покуњена а долази дивља свиња.

Дивља свиња:
Ја сам сестра домаће свиње,
и не волим снег и иње,
зато што немам своју кућу,
мучим се по шумском беспућу.
Здраво Јоцо храбри ловче
да ли имаш неко лонче,
кукуруза или жира,
то што воли свака свиња?

Ловац Јоца:
Имам свињо у торби мојој
удовољићу жељи твојој,
ал' обећај пре тога нешто,
да нећеш онако вешто,
ти у поље силазити и
кукурузе људима ломити.


Дивља свиња:
Обећавам да ћу добра бити
жиреве ћу вредно ја купити,
имаћу их пуну јазбину
и тако ћу презимити зиму.

Веверица Века:
Оставићеш и мени понешто,
да их носим ја спретно и вешто,
да напуним у дрвету дупљу,
још понеку и гранчицу шупљу.
Кад нестане ораха, лешника
онда ће се жиром сладит' Века.

Ја у једном дрвету станујем,
а у друго храну сву спакујем,
да ми кућа буде и лепа и чиста
 да у њој све од чистоће блиста.
Метем мојим дугим репом
и дивим се свему лепом,
у шуми сам најхитрија
у пењању најспретнија.

Учитељица Сова:
Јеси ситна, ал си хитра,
вредна, радна, много бистра,
зубићи те красе твоји,
а и реп ти лепо стоји.
Пењеш се на дрво свако,
и све ти је лако.

А остао је још неко,ко живи у шуми а нисмо га упознали.
Можете ли се сетити још неких животиња?

Јелен:
Сви ме због рогова лове,
они им к'о трофеји стоје,
а ја каде чујем ловачке псе,
бежим у шуму што даље.
Да ли знате ко сам ја,
и о мени шта се зна?

(На питање треба да одговори неко од деце. То дете је имало истраживачки задатак да нас упозна са јеленом.)

Учитељица Сова:
Остала је још јуедна шумска животиња за упознавање.
 Пушта песму:
Јежева успаванка, а деца заједно певају.
Буји паји, буко лепи,
месец нек ти чува сан,
месец и твој оклоп љути,
бодљама сав начичкан.
Ти си јежић оштрободљи,
мали шумски цар,
жутог лава грива краси,
тигра пругаст шар'
нашу прију веверицу
краси китњаст реп,
твоје бодље тебе красе
ти си зато леп.

Кога бодље красе?
Какав је јеж?
Где живи?
Шта једе?
Како проводи зиму?
Коме је у току зим елакше домаћим или шумским животињама?Зашто?

Упознали смо шумски свет. Сви они заједно чине шумску дружину. Неке од ових животиња законом су заштићене и њихово убијање је најстрожије забрањено. То је код нас медвед. Ако се деси да их неко убије кривично одговара. Постоје  ловишта. То су ограђене шуме које чувају  ловци и ловочувари. Они воде рачуна о животињама. Хране их у току зиме.У неким периодима дозвољен је лов али само на једну врсту дивљачи. Води се рачуна да се сачува шумска равнотежа. Сада ћемо мало обновити научено.

    
      Завршни део:
Ученике поделити у парове:
Задатак за ученике. Раде у групама.
1.    Именуј и обоји животиње:
Убацити сличице животиња

  1. Заокружи особине ових животиња:
Допуни поређења:
Брз као ________
Крволочан као_______    
Лукав као ________
Плашљив као ______
Јак као ________
  
  1.Заокружи особину која одговара вуку:
                                            1. крволочан
                                            2. слаб
                                            3. плашљив
Храни се:____________________________
Заокружи особине које одговарају медведу:
                               1.спор,тром
                                       2. опасан
                                       3. снажан
Храни се:____________________________
                                      
Заокружи особине које одговарају корњачи:
                                    1.дуго живи
                                    2. брза
                                    3.спора
Храни се:____________________________

Читање одговора на питања.
Задавање домаћих задатака.
Утисци деце о часу.




четвртак, 21. фебруар 2013.

Пролеће-метод сценске комуникације



Разред:
2.разред
Наставни предмети,наставне јединице и тип часа:
Свет око нас
Пролеће-Проширивање знања
Облик рада:
индивидуални, фронтални, групни
Наставне методе:
текстуална, интерактивна, демонстративна, усмено излагање, радионичарска, кооперативна, метод сценске комуникације
Наставна средства:
круне за главу са цветовима, платно у које ће се увити глумци -цветови, наставни листићи за групе, цедуље за избор група, наставни листићи за повратну информацију, аудио CD, фотографије,
Техничка помагала:
Рачунар, пројектор и  и видео бим
Специјални облик наставе:
Метод сценске комуникације, вертикална повезаност градива
Временска артикулација часа:
Уводни део: 5-7 минута
Главни део: око 30 минута
Завршни део: 7-8 минута
Корелација;
Музичка култура, српски језик
ЦИЉ ЧАСА:

Обрада нових садржаја о пролећу  и проширивање знања о овом годишњем добу кроз вертикалну  повезаност градива из истог предмета.
ЗАДАЦИ ЧАСА:


Образовни:

-          повезивање претходних знања и искустава са новим садржајима
-          савладавање новог градива о одликама пролећа
Функционални:

     - примена знања из претходног разреда
-развијање љубави према сценској уметности
-ослобађање  и припремање ученика за јавне наступе
Васпитни:


-          развијање љубави према природи
-          развијање одговорности према природи 
Садржај рад
Уводни део:
Ученици који ће представљати веснике пролећа ''маскирани'' су. На претходном часу поделили смо улоге, а на часу ликовне културе припремили маске и круне. Птице имају маске, а цвеће круне од картона са цветовима које представљају.
 Учионица је уређена у складу са пролећем.
Учитељ улази у учионицу са неким детаљем пролећа(маска, костим, цветна круна) и уместо увода тражи нешто по учионици, завирује. Затим каже''Децо, не могу да нађем пролеће. Да ли ви можете да ми помогнете да га пронађемо? Ученици заједно са учитељем траже, а пролеће (један маскиран ученик) улази,

Пролеће је стигло и прошетало учионицом. Из корпице је бацало траву и прво цвеће. Деца су га поздравила аплаузом.
Један ученик рецитује стихове песме:
Дуго траје хладна зима
и природа цела дрема,
све замрло, све је бело,
ни цвркута птица нема.

Људи седе у кућама,
снег јак веје, ветар дува,
киша пада и магла је
свако се од зиме чува.

После ње смо сунца жељни
сви чекамо нестрпљиво,
смрзнут врабац на дрвету,
тужно пева : ''Бежи зимо!''

То је чуло топло сунце
зраке своје свуд прострло,
кренуо је нови живот
снег и лед je  отопило.

Љута зима кола преже
и на дуге путе креће,
а врапци су запевали
''Стигло је пролеће.''
Из књиге''Испод неба деци треба'' Луција Тасић
Учитељ:
О чему говоре стихови песме?
Које годишње доба је почело?
Које су одлике пролећа?
Пролеће:
Ја сам пролеће,
доносим вам прво цвеће,
доносим вам радост,
продужавам младост.
Сви заједно певамо песму-
Зелена трава шарени цветак
 пролећа драгог то је почетак...
Послушајте песму кликом на доњу везу.

Prolećna pesma

Истицање циља часа.
Главни део:
Када поменемо пролеће, одмах помислимо и на његове веснике. Сада ћемо их упознати. (Док деца рецитују, ја пројектујем фотографије весника пролећа.)
Негде у стиховима потребно је да ученици допуне реч.
Прво се представља кукурек.
Кукурек:
Ја сам пролећни први цвет,
име ми је _____________ (кукурек)
Цветам док још пада снег
да украсим шумицу и брег.

Висибаба:
Ја се само зовем Висибаба,
неко ми је дао ружно име,
нит' сам баба, нити тако висим,
прва јављам,  ja, да је крај зиме.

Испод снега могу да процветам
радују се деца кад ме виде,
сви ме хвале, кажу да сам лепа,
а моје се латице постиде.

Зато ми је оборена глава,
па изгледа као да ја висим,
радујем се што сам процветала,
својим цветом ја се увек дичим.

Љубичица:
Ниси лепа тако како причаш,
твоја боја на снег ме подсећа,
после тебе одмах ја се јављам
зато  јесам и весник пролећа.

Имам мале, љубичасте лати,
по мени је названа та боја,
мирис лепи што се пољем шири,
то је, да знаш, баш заслуга моја.

Јагорчевина:
Немам мирис као Љубичица,
ал' ме краси моја боја жута,
због мене се жути сва ливада
и људи ме беру поред пута.

Нарцис:
Ја сам овде једини лепотан!
Шта хоћете, цветне главе глупе?
По баштама цветам, красим поља,
на пијаци, сви ме радо купе.

Дивчибаре, то је моја башта,
к'о бели тепих прекривам поље,
по коме шетају лепотице
''Мис бели нарцис'', по мени се зове.

Мисице ме у косу саплићу,
и венчиће око главе носе,
од Нарциса букетиће праве,
и лепотом својом се поносе.

Лала:
Краљица сам ја у земљи својој,
та се земља Холандија зове,
тамо ми се све на земљи клања,
сви чекају моје сорте нове.

Али овде, ја сам само странац
и зато сам много усамљена,
латице ми брзо опадају,
зато  нисам пуно омиљена.

Зумбул:
У баштици ја сам никнем,
плав сам, леп сам и миришем,
зовем се зумбул и заљубљен сам,
за љубичицом ја уздишем.

Учитељ: Ово је било цвеће која објављује долазак пролећа.
Ко нам се све овде представио?
Који цвет је жуте боје?
Који цвет се прави важан?
Који цвет понижава друге?
Који цвет вам се највише допао?
Који цвет вам се најмање допао и зашто?
Пролећу се сви радују управо због првих цветова. Трава озелени, а у њој се појаве први мирисни цветови. Почињу да певају птице. 
Сви заједно певамо део пролећне песме:
 Слушао сам једно јутро птичицу,
пролећу је извијала песмицу,
ћију ћи...
Појављују се птице које ће се представити.

Рода:
Ја сам рода дугонога,
дугокљуна, дуговрата,
када своје гнездо свијем,
пролеће закуца на ваша врата.

Ласта:
Ја сам црно-бела птица,
име ми је __________ (ластавица),
као весник ја долазим
своје гнездо проналазим.

Дивља патка:
Дивља патка то сам ја,
највернија од свих птица
Када стигнем у мој рај
најављујем зими крај.

Учитељ:
Доласку птица сви се радују. Тада знамо да је зими крај. Оне нас увесељавају веселим цвркутом.
Испричајте нешто о свакој од ових птица Зашто се птице селе у јесен?
Ученици обично одговарају да се селе зато што је зима. Треба их упутити на одговор да се селе зато што немају хране зими.
Када почиње пролеће?
Који су пролећни месеци?
Шта људи у селу раде у пролеће?
Које воће зри у пролеће?
     Завршни део:
Задатак за ученике. Раде у групама.
Наведите 10 доказа да је стигло пролеће.
Читају своје радове.
Ученици добијају штампани материјал везан за садржај лекције који ће залепити у свеску.
Домаћи задатак да испресују пролећно цвеће и травке које ћемо искористити на часу ликовне културе за лепе пролећне радове.
Утисци деце о часу.




уторак, 19. фебруар 2013.

ЛАВ И МИШ-ПОЗОРИШТЕ СЕНКИ




ОПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Назив школе:
ОШ''Драгољуб Илић''
Место:
Драчић
Разред:
1.
Учитељ:
Луција Тасић
Датум:
21. 03. 2008.

СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Наставна јединица:
Лав и миш –По Езопу
Тип часа:
Обрада градива
Наставна средства:
картонске лутке лав и миш, мрежа од вунице, текст- читанка, аудио CD, графоскоп
Наставне методе:
вербална, демонстративна, текстуална,
илустративна
Облици рада:
фронтални, групни, индивидуални
Корелација:
Музичка култура, Ликовна култура
Специјални облик наставе:

примена луткарства у редовној настави – позориште сенки

ЦИЉ ЧАСА:
Обрада новог књижевног садржаја на другачији и деци занимљивији и ближи   начин-кроз игру и активно учешће деце на часу.

ЗАДАЦИ ЧАСА
Образовни:
-схватање новог текста и изражавање поруке
-упознавање басни као врсте књижевног дела
Васпитни:
-развијање љубави према писаној речи
-развијање смисла за глуму
-развијање слободе изражавања покретом
-развијање луткарске културе ученика
Функционални:
-да се деца забаве и поиграју на часу српског језика а кроз игру савладају ново градиво
-да се упознају са једним новим начином рада који ће им користити у припремању и извођењу приредби


ВРЕМЕНСКА
АРТИКУЛАЦИЈА
ЧАСА:
САДРЖАЈ РАДА:


Уводни део 5-7 мин
-Упознавање са појмом  басна
-Мотивациони садржај: Слушање песме ''Страшан лав''

Главни део: око 30 мин
-Истицање циља часа
-Учитељево читање текста кроз демонстрацију позоришта сенки

-Разговор о тексту
- Деца читају текст и демонстрирају
Завршни део: око 8 мин
-Илустрација приче
-Утисци деце о часу


ТОК ЧАСА
САДРЖАЈ РАДА:
УВОДНИ ДЕО:
-Мотивација за рад
Слушање музике ''Страшан лав''
-разговор о песми, о лаву његовом изгледу...
1. О чему говори песма?
2. Да ли је неко видео лава?
трава, жбун, славуј, луг)
3. Каква је лав животиња?
4. Зашто је лав краљ животиња?
ГЛАВНИ ДЕО:
-Истицање циља часа
 -Учитељ лагано  чита текст и демонстрира радњу у позоришту сенки
-Поновно читање текста да би ученици стекли потпунији доживљај обзиром да су прваци
-Разговор о тексту:
ученици отварају читанке
стр 40. и пишу одговоре на постављена питања
1. По чему видиш да је лав био милостив према мишу? (вероватно ће требати да се објасни појам милостив)
2.Како је миш помогао лаву?
3. Које су особине лава из ове басне?
4. Које особине има миш?
5. Подвуци раченицу за коју мислиш да је најважнија у овој басни.
Порука приче:
Управо је та подвучена реченица:
Понекад и слаби могу да помогну јакима.
или
Добро се добрим враћа.

Ученици читају текст и демонстрирају радњу подељени у групе по троје.

ПРИЛОЗИ
Сценарио за луткарску представу
Лав и миш
(По мотивима Езопове басне)
Ликови: Дечак -приповедач, Миш, Лав
ПРВА СЦЕНА

ДЕЧАК: Један зубат, гриват Лав
                био је нарогушен сав,
                живео је као краљ,
                бежали су сви удаљ,
                од његове рике јаке
                бежале су звери сваке.
                Пала нека ситна киша,
                ухватио лав је Миша.

МИШ: Лаве јаки, мене пусти,
               тако ти бркова густи'!
              Немој мене ужинати,
              можда ћу ти затребати.

ЛАВ: (Грохотом се смеје.)
        Погледај се малац,
        мали си ко палац.
        Немој да ме засмејаваш,
        свој живот на коцку стављаш.
        Како можеш ти толицки
        мени бити од користи?
        Краљевство је ово моје
        и све ме се звери боје.

МИШ: Никада се не зна,
           височанство твоје,
           хајд' погледај мало 
           у срце своје!
             Толико сам ситан,
           за тебе небитан,
           ал' живот је мио
             ма колики био.

ЛАВ: Добро мали, нек' ти буде,
        али сви ће да се чуде.
         Да Лав страшни душе има,
         свидеће се просто свима.
         Немој да се завараваш
         нити да ме испробаваш.
         Склони ми се други пут
         можда ћу да будем љут,
         па ћу малог Миша
         смазати уместо слаткиша.
(Са сцене се повлаче и Лав и Миш.)

ДРУГА СЦЕНА

(Негде у шуми чује се лавља рика. Миш се појављује, шета и  ослушкује.)

ДЕЧАК: Прошетао Миш по пољу
                не слутећи невољу.
               Лав у мрежи сад је био
                што је ловац поставио.
( Појављује се и Лав у мрежи.)
МИШ:Силан Лаве, где си стао
           та сав си се запетљао.

ЛАВ: (Лав љутитим гласом  говори.)
        Бежи тамо, Мишу луди,
        сад ће стићи зли људи,
        поцепаће мрежу ловци
        остаће јој само конци,
        па ће мене ножем својим,
(Утишава глас и тужно говори.)
        распорити... баш се бојим!
        Што наиш'о није  неко
        ко би ми у помоћ притек'о?

МИШ: Силан Лаве, краљу један,
           нисам ти ја тако бедан.
           Остао сам дужник твој
           дошао је часак мој,
           да се теби ја одужим
           живот нови да ти пружим.
           Изгрицкаћу мрежу ту,
           неће бити  сад по злу.

ТРЕЋА СЦЕНА

ДЕЧАК: Изгрицкао мрежу Миш,
                Лав изаш'о,  да видиш!

ЛАВ: Овоме се нисам над'о
         ал' признаћу врло радо;
         Децо знајте сада ви
         и почујте, људи сви;
         свако добро, добрим се враћа,
         све се у животу плаћа!
                Из књиге
''Лутка из ђачког кутка''-Луција Тасић