недеља, 26. јануар 2014.

Празници нам стижу-корелативна настава

ОПШТИ ПОДАЦИ:
Разред:
3.
Датум:
26. децембар 2013.
СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ:
Час по реду:
1.
Предмет:
Српски језик
Наставна јединица:
Научили смо из језика
Тип часа:
Систематизација
Облик рада:
Индивидуални, фронтални
Наставне методе:
Метода писаних радова, илустративна, дијалошка
Наставна средства:
Наставни листићи, аудио ЦД
Техничка помагала:
Рачунар
Специјални облик наставе:
Корелативна настава –хоризонтална и вертикална повезаност градива

Временска артикулација часа:
Уводни део: 5 - 6 мин
Главни део: 30 - 35 минута
Завршни део: 5- 6 минута
Корелација;
Српски језик,музичка култура

ЦИЉ ЧАСА:

Да ученици систематизују стечена знања из граматике и правописа на примерима задатака чија је тематика везана за предстојеће празнике.
ЗАДАЦИ ЧАСА:


Образовни:

-полугодишња систематизација  кроз хоризонтално и вертикално повезивање претходних знања и искустава (писање имена празника).


Функционални:

-неговање породичне традиције и културе
-примена стеченог знања из граматике и правописа
Васпитни:
-развијање љубави према породици и породичним празницима

Садржај рада:
Уводни део:
Мотивација за рад:
Певање песме-Деда Мраз
Разговор о предстојећим зимским (породичним) празницима.
 Главни део:
Индивидуални рад на наставним листићима. Прилог бр.1
Завршни део:
Контролисање ученичких радова.


СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ:
Час по реду:
2.
Предмет:
Математика
Наставна јединица:
Једначине и неједначине са сабирањем и одузимањем
Тип часа:
Утврђивање
Облик рада:
Индивидуални, у пару
Наставне методе:
Метода писаних радова, интерактивна,  радионичарска, дијалошка
Наставна средства:
Наставни листићи за парове
Временска артикулација часа:
Уводни део: 5 - 6 мин
Главни део: 30 - 35 минута
Завршни део: 5- 6 минута
Корелација;
Српски језик, природа и друштво

ЦИЉ ЧАСА:

Да ученици утврде стечена знања о једначинама са сабирањем и одузимањем кроз рад у пару.
ЗАДАЦИ ЧАСА:


Образовни:

-утврђивање стечених знања кроз рад у пару

Функционални:

-развијање логичког мишљења
-примена стечених знања

Васпитни:
-развијање сарадничких односа међу децом, толеранције и колективизма -развијање одговорности према себи и свом окружењу

Садржај рада:
Уводни део:
Подела ученика у парове и давање инструкција за рад.
 Главни део:
Ученици у пару раде на наставним листићима.
Прилог бр.2
Завршни део:
Контролисање добијених резултата.

СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ:

Час по реду:
3. и 4.
Предмет:
Ликовна култура
Наставна јединица:
Композиција-Наша новогодишња бајка
Тип часа:
Обрада
Облик рада:
Фронтални и у пару
Наставне методе:
Текстуална, илустративна, интерактивна, разговор, метода практичног рада
Наставна средства:
Стиропор дебљине 1цм, бојанке, дрвене боје, украсни папир, амбалажа, картонске ролне, тканина, фломастери, темпере, аудио ЦД
Техничка помагала:
Рачунар
Временска артикулација часа:
Уводни део: 15 мин
Главни део: 60 минута
Завршни део: 15минута


Корелација;
музичка култура


ЦИЉ ЧАСА:

Да ученици од различитих материјала и различитим ликовним техникама направе композицију.

ЗАДАЦИ ЧАСА:

Образовни:

-долажење до нових сазнања и усвајање нових техника рада
Функционални:

-развијање дечје маште и креативности
-развијање дечјих мануелних способности
-давање нових идеја за коришћење слободног времена ученика

Васпитни:
-васпитавање сарадничких односа
-васпитавање љубави према породичним празницима
Естетски:
-Развијање смисла за лепо.
Садржај рада:
Уводни део:
Мотивација за рад:
Певање и играње уз Новогодишњу песму. Читање песме ''Бајка за децу.'' Прилог бр.3
Кратак разговор о садржају песме.
Подела ученика у парове и објашњавање начина рада.
Сваки пар добија на папиру инструкције за рад и материјал. Прилог бр. 4

 Главни део:
Ученици раде своје задатке. Док раде, учитељица пушта музику везану за новогодишње и божићне празнике и помаже ученицима.
Завршни део:
Постављање свих елемената новогодишње бајке, естетска анализа радова.


СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ:
Час по реду:
5.
Предмет:
Чувари природе
Наставна јединица:
Сачувајмо борове и јеле
Тип часа:
Обрада
Облик рада:
Индивидуални, фронтални
Наставне методе:
Текстуална, илустративна, разговор
Наставна средства:
Текст песме, слике новогодишњих јелки
Техничка помагала:
Рачунар
Временска артикулација часа:
Уводни део: 5 - 6 мин
Главни део: 30 - 35 минута
Завршни део: 5- 6 минута


Корелација;
Српски језик,ликовна култура

ЦИЉ ЧАСА:


ЗАДАЦИ ЧАСА:


Образовни:

-повезивање претходних знања и искустава са новим садржајима,
-долажење до нових сазнања и усвајање истих

Функционални:

-разввијање свести о потреби и значају очувања                                                                   човекове природне средине
-оспособљавање за коришћење различитих извора      знања

Васпитни:
-развијање одговорности према природи и  свом окружењу
-развијање љубави и хуманог односа према природи
Садржај рада:
Уводни део:
Мотивација за рад:
Читање песме-Новогодишња туга. Прилог бр.5
Разговор о песми.

 Главни део:
Разговор о Новој години и обичају да се окити јекла.
Како можемо спречити сечу јела и борова-предлози ученика. Зашто је важно дрвеће? Разговор о ваздуху.
Разговор о чувању природе.
Ученици пишу еко поруке на тему :Сачувајмо борове и јеле

Завршни део:
Читање еко порука и избор најлепше од њих.



ПРИЛОГ БР. 1
СРПСКИ ЈЕЗИК

1.Препиши правилно текст:
ближи се зимски распуст, а са њим и зимски празници. први у низу празника је нова година. за нову тај празник  китимо јелку. у поноћ честитамо једни другима и пожелимо да свима нова година буде боља од старе. После са нестрпљењем очекујемо божићне празнике. за бадњи дан деда иде у шуму и понесе бадњак. мама спрема посну вечеру и бадње вече проводимо сви заједно у кући. а сутрадан је божић, најрадоснији хришћански празник.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2. Допуни реченице придевима:
Новогодишња ноћ је ___________ и ___________.
Посна храна за Бадње вече је ____________ и ___________.
За Нову годину добићу ___________ и ________ пакетић.
Маја је добила __________ и _________ лутку од Деда Мраза.
Милош је у пакетићу добио __________, ________ аутић.

3. Подвуци именице црвеном, а глаголе плавом бојом:
Моја мама прави лепу божићну чесницу.
Тата сече бадњак и доноси у кућу.
Бата и ја са нестрпљењем очекујемо Бадње вече. Тада пијучемо и радујемо се, док нам мама из корпице баца слаткише. Од слаткиша направи се киша.

4. Напиши умањено и увећано значење речи:

ИМЕНИЦА
УМАЊЕНО
УВЕЋАНО
снег


зима


пахуља


санке


облак


ветар


јелка


поклон



ПРИЛОГ БР.2
ГРУПА ЗА МАТЕМАТИКУ

  1. Деда Мраз је спаковао 456 пакета у санке. Остало је да спакује још пакета, да би обрадовао 1000 малишана. Постави једначину и израчунај колико још пакета треба да спакује.
___________________
___________________
         ____________________
______________________________________________________
  1. Баба Мразица прави за децу новогодишње колачиће. Направила је 324 колачића. Остало је да направи још неку количину, да би 555 деце добило колачић. Постави једначину и израчунај колико још колачића треба да направи Баба Мразица.

_____________________
_________________
         ____________________
______________________________________________________

  1. У расаднику је било много новогодишњих јелки. Радници су припремили за продају 235. Остало је да припреме још 378. Постави једначину и израчунај колико је укупно било јелки у расаднику.
_____________________
_________________
 ____________________
_________________________________________________
4.У храстовој шуми у којој се секу бадњаци има 789 стабала. Дека је одсекао неколико. Остало је мање од 567. Постави неједначини и одреди скуп решења.
_____________________
_________________
         ____________________
______________________________________________________

5.Постави један задатак чији је тема празнична, а решава се преко једначина.
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

ПРИЛОГ БР.3
Бајка за децу

Деда Мраз је најдражи дека,
њега воле сва деца на свету,
са нестрпљењем сви очекују
да га довезу ирваси у лету.

Ирваса има укупно осам,
ал' Рудолф је некако главни,
све због носа који му светли
и растерује мрак тавни.

Саонице су раскошне кочије,
на ирвасима прапорци од злата,
поклона пуно дека носи
и оставља пред свака врата.

За Нову годину кад вече падне ,
склопиш очи, утонеш у сан,
Деда Мраза можеш да видиш
да ти улепша празнични дан.

А уснићеш га, само ако желиш
и не дај да ти руше снове,
јер ово је најлепша бајка,
бајка за децу, она се зове.
 Луција Тасић

ПРИЛОГ БР.4/1
Ликовна култура-Хор дечака
1.група
Материјал:
1.Ролне тоалет папира
2.Тканина различитих боја
3.Фломастери
4.Лепак
1.При врху ролне нацртајте лице.
2.Направите капе за дечаке.
3.Нацртајте им одело.
4.Изрежите руке и у њих ставите папирић са нотама.

ПРИЛОГ БР.4/2
Ликовна култура-Ирваси
2.група
1. Бојанке са ирвасима(4 различите, да бисмо добили 8 ирваса по два у пару)
2. Дрвене боја
3. Канап
4. Стиропор дебљине 1 цм
5. Скалпел
6. Дрвофикс лепак





Начин израде:
1. Обојити ирвасе.
2. Изрезати их и залепити дрвофикс лепком на стиропор
3. Исећи скалпелом стиропор.
4. Залепити ирвасе на постоље од стиропора.
5.  Од канапа исплести плетенице којима ће се ирваси повезати

ПРИЛОГ БР.4/3
Ликовна култура-Деда Мразове санке
3.група
Материјал:
1.Стиропор дебљине 1 цм
2.Скалпел
3.Браон тонер
4.Шире четкице за бојење
5.Дрвофикс лепак

Начин израде:
1.Уз помоћ учитеља нацртати санке на стиропору и исећи их скалпелом
2.Обојити санке
3.Залепити санке

ПРИЛОГ БР.4/4
Ликовна култура-Пакетићи
Потребан материјал:
1.Картонске кутијице различитих величина
2.Украсни папир

Направите пакетиће.

ПРИЛОГ БР.4/5
Ликовна култура-Деда Мраз
Потребан материјал
1.Тканина
2.Хефталица
3.Вата
4.Маказе
5.Шаблон за прављење Деда Мраза
Нацртајте помоћу шаблона на тканини делове за Деда Мраза. Исеците их и захефтајте тканину. Оставите отворене делове кроз које ћете напунити ватом тело Деда Мраза.

ПРИЛОГ БР.5
Новогодишња туга

За Нову годину
кад се сви веселе,
плачу млади борови,
плачу вите јеле.

У њихове шуме
кад се зора буди,
долазе са секирама
неки чудни људи.

Секу јеле младице,
кидају им гране,
па их носе на пијаце
док зора не сване.

Гужва је велика,
продају се дрвца,
а не мисле људи
да им ломе срца.

Не мисле на пустош
што за њима оста,
не мисле на своја,
понашања проста.

Да су мало ученији
сигурно би знали,
за опстанак људског рода
свако дрво значи.

Зато децо, учите,
своје родитеље,
да за Нову годину,
не купују те  јеле.

Али зато могу,
с кореном да купе
и нек' јелу засаде,
у врт поред клупе.

Тако ће им онда
нови живот дати,
а јела ће доброту
знати да узврати.
Луција Тасић















  

Нема коментара: