ОШ''Драгољуб
Илић'' Драчић
Учитељица:
Луција Тасић
ОПШТИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Назив
школе:
|
ОШ''Драгољуб
Илић''
|
Место:
|
Драчић
|
Разред:
|
1.
|
Учитељ:
|
Луција Тасић
|
Датум:
|
24. 03.
2008.
|
СТРУЧНИ ПОДАЦИ О ЧАСУ
Наставна
јединица:
|
Два друга
–Лав Толстој
|
|
Тип
часа:
|
Обрада
градива
|
|
Наставна
средства:
|
картонске
лутке на штапу: два друга и медвед, мала картонска сцена која представља место
дешавања радње-шуму, текст-Читанка
|
|
Наставне
методе:
|
вербална,
демонстративна, текстуална,
илустративна
|
|
Облици
рада:
|
фронтални,
групни, индивидуални
|
|
Корелација:
|
Музичка
култура, Ликовна култура
|
|
Специјални облик наставе:
|
примена луткарства у редовној настави – папирно
позориште
|
|
ЦИЉ ЧАСА:
|
Обрада новог текста на један другачији и деци
близак начин- кроз игру и активно
учешће деце на часу
|
|
ЗАДАЦИ ЧАСА
|
|
Образовни:
|
-анализа
новог текста
-
изражавање поруке
|
Васпитни:
|
-развијање
љубави према писаној речи
-развијање
смисла за глуму
-развијање
слободе изражавања покретом
-развијање
луткарске културе ученика
|
Функционални:
|
-активно
учешће деце на часу
-да се
деца забаве и поиграју на часу српског језика а кроз игру савладају ново
градиво
-да се
упознају са једним новим начином рада који ће им користити у припремању и
извођењу приредби
|
ВРЕМЕНСКА
АРТИКУЛАЦИЈА
ЧАСА:
|
САДРЖАЈ РАДА:
|
Уводни део 5-7 мин
|
Разговор
о дружењу и другарству
|
Главни део: око 30 мин
|
-Истицање
циља часа
-Учитељево
читање текста кроз демонстрацију папирног позоришта
-Разговор
о тексту
- Деца
читају текст и демонстрирају
|
Завршни део: око 8 мин
|
-Певање
песме другарство и играње уз већ познату мелодију
-Утисци
деце о часу
|
САДРЖАЈ РАДА:
УВОДНИ ДЕО:
-Разговор
о другарству
Пошто смо
већ на почетку овог месеца причали о другарству, а и тема целе ове наставне
области за месец март је управо другарство, као мотивација за рад послужила су
нам размишљања саме деце са почетка месеца шта је то другарство:
-Другарство
је кад неком помогнеш
-Другарство
је кад са неким делиш ужину
-Другарство
је када неког волиш
-Другарство
је кад се са неким дружиш
-другарство
је кад се с неким играш
Све ово
ће нам послужити као увод у данашњу наставну јединицу.
Дакле, ми
знамо шта је другарство, али изгледа да не знају сви. Прочитаћемо причу о два друга, па ћемо видети да ли су они били
прави другови.
ГЛАВНИ ДЕО:
-Истицање
циља часа
-Учитељ лагано
чита текст и демонстрира радњу у позоришту од папира
-Поновно
читање текста да би ученици стекли потпунији доживљај обзиром да су прваци
-Разговор
о тексту:
ученици
отварају читанке
стр 41. и
пишу одговоре на постављена питања
1. Шта су
урадила два друга кад је пред њих искочио медвед
2.Како се
понашао медвед када је пришао човеку који је лежао?
3. Шта значи порука:''Лоши су они људи који у
опасности напуштају своје другове?''
4. Зашто
је човек рекао то своме другу?
Ученици
читају текст и демонстрирају радњу подљени у групе по четворо једно чита, а троје
демонстрирају радњу.
ЗАВРШНИ ДЕО:
Читање
песме:
Песма другарства
Чудна
нека дружина
под
јасеном ужина.
Деле зрно
проје
на двоје,
на троје.
То мрави
ручају
у своме
царству
и певају
песму
о
другарству.
Да ли
треба да будемо као два друга или као мрави?
Мрави нам
дају пример како треба да се понашамо према друговима. Са друговима се све
дели, другу у невољи треба помоћи, тако се стичу другови.
-Разговор
о часу(утисци ученика)
2 коментара:
Дивно.Све честитке за целокупан рад. Ја покушавам да пишем за децу. На прошлогодишњем ФЛУОШ-у сам освојила друго место за ауторски текст "Велико срце" (текст ће бити објављен у једном уџбенику за први разред чим добије сагласност). О Вама сам од колега који Вас познају чула лепе речи. Можете погледати tatjanakovacev.wordpress.com
ili igricalavirint.kovacev.com и дати ми своје виђење имишљење.
Срдачан поздрав, Тања.
Драга Тања,
Хвала на лепим речима. Пробала сам већ да Вам пошаљем коментар, али нешто нисам успела. Не сналазим се баша најбоље у свему овоме. Погледала сам Ваш блог и јако ми се допао. Честитам на објављеној књизи и на тексту ''Велико срце'' који треба да буде објављен у читанци. Т није мала ствар. Само напред! Поздрав
Постави коментар