Разред:
|
2.разред
|
Наставни
предмети,наставне јединице и тип часа:
|
Свет
око нас
Пролеће-Проширивање
знања
|
Облик
рада:
|
индивидуални,
фронтални, групни
|
Наставне
методе:
|
текстуална,
интерактивна, демонстративна, усмено излагање, радионичарска, кооперативна,
метод сценске комуникације
|
Наставна
средства:
|
круне
за главу са цветовима, платно у које ће се увити глумци -цветови, наставни
листићи за групе, цедуље за избор група, наставни листићи за повратну
информацију, аудио CD, фотографије,
|
Техничка
помагала:
|
Рачунар, пројектор и и
видео бим
|
Специјални
облик наставе:
|
Метод
сценске комуникације, вертикална повезаност градива
|
Временска
артикулација часа:
|
Уводни део: 5-7 минута
Главни
део: око 30 минута
Завршни
део: 7-8 минута
|
Корелација;
|
Музичка
култура, српски језик
|
ЦИЉ ЧАСА:
|
Обрада
нових садржаја о пролећу и проширивање
знања о овом годишњем добу кроз вертикалну
повезаност градива из истог предмета.
|
ЗАДАЦИ ЧАСА:
|
|
Образовни:
|
-
повезивање претходних знања и искустава са новим садржајима
-
савладавање новог градива о одликама пролећа
|
Функционални:
|
-
примена знања из претходног разреда
-развијање љубави према
сценској уметности
-ослобађање и припремање ученика за јавне наступе
|
Васпитни:
|
-
развијање љубави према природи
-
развијање одговорности према природи
|
Садржај
рад
|
Уводни део:
Ученици који ће представљати веснике пролећа
''маскирани'' су. На претходном часу поделили смо улоге, а на часу ликовне
културе припремили маске и круне. Птице имају маске, а цвеће круне од картона
са цветовима које представљају.
Учионица
је уређена у складу са пролећем.
Учитељ
улази у учионицу са неким детаљем пролећа(маска, костим, цветна круна) и
уместо увода тражи нешто по учионици, завирује. Затим каже''Децо, не могу да
нађем пролеће. Да ли ви можете да ми помогнете да га пронађемо? Ученици
заједно са учитељем траже, а пролеће (један маскиран ученик) улази,
Пролеће
је стигло и прошетало учионицом. Из корпице је бацало траву и прво цвеће.
Деца су га поздравила аплаузом.
Дуго траје хладна зима
и
природа цела дрема,
све
замрло, све је бело,
ни
цвркута птица нема.
Људи
седе у кућама,
снег
јак веје, ветар дува,
киша
пада и магла је
свако
се од зиме чува.
После ње смо сунца жељни
сви
чекамо нестрпљиво,
смрзнут
врабац на дрвету,
тужно
пева : ''Бежи зимо!''
То је чуло топло сунце
зраке
своје свуд прострло,
кренуо
је нови живот
снег и
лед je отопило.
Љута зима кола преже
и на
дуге путе креће,
а
врапци су запевали
''Стигло
је пролеће.''
Из књиге''Испод неба деци треба'' Луција
Тасић
|
Учитељ:
О чему
говоре стихови песме?
Које
годишње доба је почело?
Које су
одлике пролећа?
Пролеће:
Ја сам
пролеће,
доносим
вам прво цвеће,
доносим
вам радост,
продужавам
младост.
Сви
заједно певамо песму-
Зелена трава шарени цветак Истицање циља часа.
Главни део:
Када
поменемо пролеће, одмах помислимо и на његове веснике. Сада ћемо их упознати.
(Док деца рецитују, ја пројектујем фотографије весника пролећа.)
Негде у
стиховима потребно је да ученици допуне реч.
Прво се
представља кукурек.
Кукурек:
Ја сам
пролећни први цвет,
име ми
је _____________ (кукурек)
Цветам
док још пада снег
да
украсим шумицу и брег.
Висибаба:
Ја се
само зовем Висибаба,
неко ми
је дао ружно име,
нит'
сам баба, нити тако висим,
прва
јављам, ja, да је крај зиме.
Испод снега могу да процветам
радују
се деца кад ме виде,
сви ме
хвале, кажу да сам лепа,
а моје
се латице постиде.
Зато ми
је оборена глава,
па
изгледа као да ја висим,
радујем
се што сам процветала,
својим
цветом ја се увек дичим.
Љубичица:
Ниси
лепа тако како причаш,
твоја
боја на снег ме подсећа,
после
тебе одмах ја се јављам
зато јесам и весник пролећа.
Имам
мале, љубичасте лати,
по мени
је названа та боја,
мирис
лепи што се пољем шири,
то је,
да знаш, баш заслуга моја.
Јагорчевина:
Немам
мирис као Љубичица,
ал' ме
краси моја боја жута,
због
мене се жути сва ливада
и људи
ме беру поред пута.
Нарцис:
Ја сам овде једини лепотан!
Шта
хоћете, цветне главе глупе?
По
баштама цветам, красим поља,
на
пијаци, сви ме радо купе.
Дивчибаре,
то је моја башта,
к'о
бели тепих прекривам поље,
по коме
шетају лепотице
''Мис
бели нарцис'', по мени се зове.
Мисице
ме у косу саплићу,
и
венчиће око главе носе,
од
Нарциса букетиће праве,
и
лепотом својом се поносе.
Лала:
Краљица
сам ја у земљи својој,
та се
земља Холандија зове,
тамо ми
се све на земљи клања,
сви
чекају моје сорте нове.
Али овде, ја сам само странац
и зато
сам много усамљена,
латице
ми брзо опадају,
зато нисам пуно омиљена.
Зумбул:
У
баштици ја сам никнем,
плав
сам, леп сам и миришем,
зовем
се зумбул и заљубљен сам,
за
љубичицом ја уздишем.
Учитељ: Ово је било цвеће која објављује долазак пролећа.
Ко нам
се све овде представио?
Који
цвет је жуте боје?
Који
цвет се прави важан?
Који
цвет понижава друге?
Који цвет
вам се највише допао?
Који
цвет вам се најмање допао и зашто?
Пролећу
се сви радују управо због првих цветова. Трава озелени, а у њој се појаве
први мирисни цветови. Почињу да певају птице.
Сви заједно певамо део пролећне песме:
Слушао сам једно јутро птичицу,
пролећу
је извијала песмицу,
ћију
ћи...
Појављују
се птице које ће се представити.
Рода:
Ја сам
рода дугонога,
дугокљуна,
дуговрата,
када
своје гнездо свијем,
пролеће
закуца на ваша врата.
Ласта:
Ја сам
црно-бела птица,
име ми
је __________ (ластавица),
као
весник ја долазим
своје
гнездо проналазим.
Дивља патка:
Дивља
патка то сам ја,
највернија
од свих птица
Када
стигнем у мој рај
најављујем
зими крај.
Учитељ:
Доласку
птица сви се радују. Тада знамо да је зими крај. Оне нас увесељавају веселим
цвркутом.
Испричајте
нешто о свакој од ових птица Зашто се птице селе у јесен?
Ученици
обично одговарају да се селе зато што је зима. Треба их упутити на одговор да
се селе зато што немају хране зими.
Када
почиње пролеће?
Који су
пролећни месеци?
Шта
људи у селу раде у пролеће?
Које
воће зри у пролеће?
|
|
Завршни део:
Задатак за ученике. Раде у групама.
Наведите 10 доказа да је стигло пролеће.
Читају своје радове.
Ученици добијају штампани материјал везан за
садржај лекције који ће залепити у свеску.
Домаћи
задатак да испресују пролећно цвеће и травке које ћемо искористити на часу
ликовне културе за лепе пролећне радове.
Утисци деце о часу.
|
Блог за учитеље и васпитаче, децу и родитеље, и све оне којима је близак чаробни дечји свет.
четвртак, 21. фебруар 2013.
Пролеће-метод сценске комуникације
Пријавите се на:
Објављивање коментара (Atom)
Нема коментара:
Постави коментар