ОПШТИ ПОДАЦИ
Школа:
|
Драгољуб
Илић Драчић
|
Разред:
|
3.
|
Учитељица:
|
Луција
Тасић
|
СТРУЧНИ ПОДАЦИ
Предмет:
|
Српски
језик
|
Наставна јединица:
|
Бајка о
белом коњу-Стеван Раичковић
|
Тип часа:
|
Обрада
|
Циљ часа:
|
Оспособљавање ученике за доживљавање, разумевањe и
свестрано
тумачење књижевног текста.
|
Задаци
часа:
|
|
Образовни:
|
Развијање
аналитичности и потупности у раду.
|
Функционални:
|
-Развијање
способности за доживљавање текста кроз активно
учешће деце на часу;
-Развијање
осећаја за лепоту уметничког казивања;
- Развијање
сарадње међу ученицима и тимског рада;
|
Васпитни:
|
-Развијање љубави према писаној речи;
-Васпитавање
љубави према природи и њеним даровима;
|
Наставне методе:
|
Текстуална, метода разговора, кооперативна, радионичарска, метода усменог излагања,
|
Облици наставног рада:
|
Групни, индивидуални, фронтални рад
|
Наставна средства:
|
Текст- Читанка , наставни листићи за групни рад,, цедуље за избор
група ,ознаке за групе постављене на клупама, маске, хамер, маркери
|
Корелација:
|
Ликовна
култура, природа и друштво, чувари природе
|
Специјални облик наставе:
|
Активно учење
|
МЕТОДИЧКА СТРУКТУРА ЧАСА СА ОРИЈЕНТАЦИОНОМ ВРЕМЕНСКОМ АРТИКУЛАЦИЈОМ И ГЛАВНИМ КОРАЦИМА
|
За
обраду овог књижевног дела предвиђена су два школска часа, тако да час траје
90 минута.
|
1. КОРАК
|
Интелектуално-емоционална
припрема. (5-6 мин.)
|
2. КОРАК
|
Истицање циља
часа. Изражајно читање текста од стрaне учитеља и емоционална пауза.
( 6-7 мин.)
|
3. КОРАК
|
Кратак утисак о
тексту. (2-3 мин.)
|
4. КОРАК
|
Подела ученика
у групе и задавање задатака (3 мин)
|
5.
КОРАК
|
Рад у групама ( 35 мин)
|
6. КОРАК
|
Извештавање
парова о раду и коментар о успешности парова. ( 15 мин)
|
7. КОРАК
|
Подела листића
за индивидуални рад у циљу добијања повратне информације о савладаности
градива (5 -6 мин)
|
8. КОРАК
|
Повратна
информација о савладаности текста (5 мин)
|
9. КОРАК
|
Задавање домаћег задатка утисци деце о часу, коментар учитеља.
|
Ток часа
|
|
Главни
кораци:
|
Садржај рада:
|
1. Интелектуално-емоционална
припрема и најава наставне јединице:
|
Решавање
укрштенице. (Прилог бр.1)
кроз коју се открива назив наставне јединице. Посматрање слика са јут јуба http://www.youtube.com/watch?v=whtObBR_hYA. Коњи у галопу. Кратак разговор:Шта знате о коњима?
|
2. Изражајно читање
учитеља и емоционална пауза:
|
Задатак ученика
је да пажљиво слушају текст, уоче непознате речи, ликове и тему текста.
|
3.
Кратак дожививљај текста
|
Одговор на
постављена питања из претходног корака. Тражење бајковитих момената из приче.
|
4. Подела ученика у парове и задавање задатака и
инструкција за рад
|
Подела ученика
у групе. У питању су3 групе. Ученици извлаче сличице: бркати циганин, бели
коњ и лековито биље. Добијају упутство за рад.
|
5. Рад у паровима
|
Задатак група је
да сарађују, да се договарају о раду и
да нађу заједнички одговор. Одговоре бележе на хамер.
|
6.
Извештавање парова о група
|
Излази цела
група. Треба да се поделе у парове, да један ученик чита питања, други
одговор. Остале групе пажљиво слушају и допуњавају. Ученици
дају коментар о раду групе као и учитељица.
|
7. Подела листића за ндивидуални рад у циљу
добијања повратне информације о савладаности градива
|
Ученици
самостално решавају задатке
са наставних листића.
|
8. Повратна информација о савладаности текста
|
Читање
ученичких одговора и коментар.
|
9. Утисци о часу
|
Задавање диференцираног домаћег задатка: Група бели
коњ:Наставите бајку и напишите шта је даље било са белим коњем. Група: Бркати
Циганин: Наставите бајку и напишите шта је даље било са Бркатим Циганином.
Група. Лековито биље: Наставите бајку тако што ћете написати шта је даље било
са лековитим изворима и лековитим биљем. Утисци деце о часу, коментар учитеља.
|
ПРИЛОГ БР.1
Ако
у речи мајка, слово м заменимо словом б добијамо реч
Четврти
самогласник
Супротно
реч од речи црном
Теглећа
животиња + слово у
РЕШЕЊЕ:
Б
|
А
|
Ј
|
К
|
А
|
О
|
Б
|
Е
|
Л
|
О
|
М
|
К
|
О
|
Њ
|
У
|
ПРИЛОГ БР.2
Група: Бели коњ
1.
Чије
је власништво био бели коњ?
2.
Какав
је некад био бели коњ?
3.
Какав
је бели коњ касније постао?
4.
Шта
значи да су се белом коњу могли избројати дани?
5.
Где
је кренуо бели коњ?
6.
Куда
је све пролазио бели коњ?
7.
Како
се бели коњ осећао док је живео код Циганина?
8.
Како
су се људи понашали према белом коњу?
9.
Шта
је на пропланцима пронашао бели коњ?
10. Како је изгледао после храњења лековитим биљем?
11. Да ли је Циганин пронашао белог коња?
12. Направи маску белог коња.
ПРИЛОГ БР.2
Група: Бркати Циганин
1.
Шта
је имао Циганин?
2.
Како
је изгледао Циганин?
3.
Како
се Циганин понашао према белом коњу?
4.
Како
би се ви понашали према белом коњу?
5.
Шта
знате о Циганима?
6.
Како
се другачије зову Цигани?
7.
Да
ли су сви људи исти и да ли сви имају иста права?
8.
Шта
су Цигани радили када су чули да се коњ опоравио?
9.
Дај
савет Циганину како је требао да чува коња.
10. Наброј неке лековите траве.
11. За шта се користе лековите траве?
12. Нацртај маску бркатог Циганина.
ПРИЛОГ БР.4
Група: Лековито биље
1. Шта је лековито биље?
2. Наброј лековите траве.
3. Пронађите и препишите део
из текста који говори о извору и пропланку.
4. Препишите опис коња из
текста који говори како је он изгледао после напајања на лековитом извору и храњења
лековитим травама.
5. Где је сада бели коњ?
6. Шта раде Цигани?
7. Да ли ви сакупљате
лековито биље?
8. Где се може сакупити
лековито биље?
9. Зашто пијемо чај од нане,
а зашто од шипурка?
10. Да ли у околини знате за
неки лековити извор?
11. Нацртајте лековите
пропланке.
12.Нацртај маску која ће
изгледати као биљка.
ПРИЛОГ БР.5
НАСТАВНИ ЛИСТИЋ ЗА ИНДИВИДУАЛНИ РАД
1.Заокружи које
особине одговарају Циганину:
Племенит
Немаран
Неодговоран
Добар
Сажаљив
Вредан
2. Заокружи оно
што сматраш тачним.
Бели коњ је код Циганина био:
Добро храњен и негован.
Слободан и задовољан.
Гладан и срећан.
Гладан и несрећан.
Болестан и сит.
Здрав и сит.
Болестан и гладан.
3. Подвуците све именице у прве две реченице текста.
Нема коментара:
Постави коментар